A tűzjelző rendszerek feladata a keletkező tűz lehető legkorábbi jelzése. Mivel tűz esetén nem csak vagyoni kár keletkezhet, hanem emberéletek is veszélybe kerülhetnek, ezért a tűzjelzőrendszerek telepítésére jóval szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint a riasztókra.

Tűzjelző rendszerek telepítésének menete:

  • Tervezés
  • Létesítési engedély beszerzése
  • Telepítés
  • Beüzemelés, tesztelés, átadás, oktatás
  • Használatba vételi engedély beszerzése
  • Karbantartás


Napjainkban tűzjelzőrendszert leginkább irodák, raktárak, kórházak, hotelek építtetik ki, pedig sajnos számos olyan eset van, amikor magánlakás gyullad ki, és ég le a ház, szinte teljesen. A tűztávfelügyelet ugyanúgy működik, mint a behatolásjelző rendszerek távfelügyelete. Az objektumban történt tűz, füst vagy szénmonoxid érzékelése esetén a rendszer jelzést küld a központunkba, ahol a diszpécser azonnal értesíti a tűzoltókat, akiknek pontos útmutatást ad a probléma helyszínéről és típusáról.

Általában nem a tűz miatt történnek a balesetek, halálesetek, hanem az égés következtében kialakuló mérges gázok, füst és szénmonoxid okolható a sérülésekért. Nagyon sok esetben észre sem vesszük a tűz kialakulását, csak amikor már kicsi az esély a menekülésre. A szénmonoxid pedig nagyon veszélyes gáz, és a kikerülését a légtérbe semmi sem jelzi, hiszen szagtalan, egyszerűen csak elégeti a levegő oxigénjét, ami az emberi élethez nélkülözhetetlen!

A fent említett eseteket megelőzésére ma már megfelelő eszközök állnak rendelkezésre.

Amikor valami kigyullad, nem rögtön a lángok csapnak fel, először csak füst keletkezik. A baj akkor van, ha ezt nem észleljük időben, így fennáll a veszélye a füstmérgezésnek, és a tűz tovább terjedésének.
Füstérzékelő: olyan eszköz, amely a legkisebb füst megjelenését is érzékeli, és beindítva a rendszert hangjelzéssel jelez, a mielőbbi menekülés esélyét megadva.
Hőérzékelő: mint a nevében is benne van, a hőt érzékeli. Vagyis ahová a füstérzékelőt nem tehetjük (konyha, egyéb dohányzó helységek), ott a hőérzékelő a tökéletes megoldás. Egy meghatározott hőmérséklet elérése után jelet küld a központnak, amely a csatlakoztatott szirénával jelzi a veszélyt.
CO érzékelő: ez az eszköz a környező levegőben érzékelhető CO molekulákat képes észlelni és azonnali hangjelzéssel figyelmeztet a veszélyre. A fent említett eszközök különálló tűzjelző- vagy már meglévő riasztórendszerre is köthetők. További lehetőségekről érdeklődjön irodánkban!